MRNE find problems in Bismarck

MRNE’s Cody Perkins gets up after falling in the preliminaries of the 110 meter hurdles in the Stat Championship meet in Bismarck.
HERALD photo / Brad Mosher

 

Staff Report

For the athletes from Hettinger County, was the best of times and the worst.

Mott-Regent/New England athletes made the long journey to the Bismarck State College track complex for the 2019 State Championships Friday and Saturday.

The top athletes from the three-school Hettinger County co-op had made it.

But, circumstances went against them as batons were dropped, hurdlers fell and other mishaps led to the girls scoring two team points, the only points the three schools scored in the two-day competition.

According to assistant coach Shawn Flaherty, the teams were able to get a lot of athletes to the state meet by placing among the top three at the regional meet a week earlier in Bowman. “Some of the schools kept their top athletes out because of the weather. We took advantage of that. We got people to the state meet.”

Flaherty said the team had some big setbacks, including when Cody Perkins was battling stride for stride for the lead in his 110 meter hurdle preliminary race.

Midway through the race, Perkins, a senior, fell.

That ended his hopes for a shot in the finals on Saturday.

In spite of the problems, Flaherty said that the local athletes got a chance to compete among the best in the state and that they can use that to motivate themselves to work harder to return next year. “They have a choice. They can be complacent or work harder,” he said.

For Perkins, Flaherty said the recently graduated senior will be on the same campus in the fall as he starts as a freshman at Bismarck State College.

In the team race, Kindred won the state B title with 71.5 points, followed by New Town (56), Trinity (54), Hillsboro/Central Valley (53) and Central Cass (42.5) rounding out the top five.

Among the other finishers was Bowman County at seventh (33.5), Beulah in eighth (32), Grant County/Flasher (26th, nine points), Beach (29th, eight), Hazen (32 nd, six), Hettinger-Scranton (38th, three points) and Killdeer tied with two other teams for 40th with two points.

On the girls side, it was Rugby winning the state team title, scoring 84.5 points, followed by Thompson (67.5), Langdon Area/Erdmore/Munich (40), Central Cass (38) and Oakes (36.5). Among the rest of the team finishers were Beulah (seveth, 32), Killdeer 11th, 23.5), Dickinson Trinity (12 th, 20.5), Bowman County (17th tie, 13), Grant County/Flasher (27th tie, eighth), Mott-Regent/New England (43rd tie, two), Hazen and Glen Ullin/Hebron tied for 47th with one point.

 

Girls

Morgan Hertz placed seventh in the 100 meter hurdles with a personal best of 16.72 seconds, improving over her 17.02 second effort in the prelims.

She also placed ninth in the 300 meter hurdle finals (47.95). She made the finals after placing third in her preliminary heat with a 48.05 effort.

In the 400 meter relay, the quartet of Angela Erickson, Lindsay Koch, Kiara Koepplin and Shelley Kathrein placed 19th with a time of 53.66 seconds.

Hertz anchored MRNE to an 11th place finish in the 4×200 meter relay with Erickson, Kathrein and Hannah Frank to an 1:52.19 time.

In the 1,600 meter relay, MRNE placed 17th overall with Koepplin, Erickson, Frank and Sophie Olsonawski being times in 4:24.90 for the event.

MRNE placed 19th in the 4×800 relay Koepplin, Koch, Grace Dinius and Olsonawski running a 11:01.75 time.

In the field events, Keziah Erickson placed 22nd with a toss of 30-06.5.

Kathrein finished in a tie for 11th by clearing 4 feet, nine inches.

In the boys 110 meter hurdle prelims, Perkins was right with Kindred’s Kadin Olson in the lead when he fell. Olson went on to finish with a 15.93 time in the race, while Perkins got up to finish 22nd with a 19.39 time.

Olson went on to finish second in the finals with a time of 15.41, right behind Trinity’s Aric Knopik who won the title with a 14.79 effort.

In the 4×100 relay, MRNE placed 11th with a time of 46.29. The quartet included Jaxon Hewson, Joseph Harmon, Perkins and Gabe Sorenson.

In the 4×400 relay, Harmon, Asad Watson-Buffalo, Michael Frank and Pablo Ruez ran a 3:49.24 for a 19th place finish.

In the 4×800 relay, the MRNE quartet of Harmon,Watson-Buffalo, Frank and Ruez placed 18th with a time of 9:08.80.

In the field events, Gabe Sorenson was 20th in the discus (124-11), followed by Sam Huether (23rd, 120-04).

In the triple jump, Perkins tied for 15th place with a 40-10 effort.

 

Cody Perkins falls in the 110 meter preliminaries.
Cody Perkins recovers after falling in the 110 meter preliminaries.
Cody Perkins tries to recover after falling in the 110 meter preliminaries.
Cody Perkins tries to recover after falling in the 110 meter preliminaries.
Cody Perkins tries to recover after falling in the 110 meter preliminaries.
A disappointed Cody Perkins looks back on the hurdles after crossing the finish line.

 

 

 

TEAM SCORES

Class B – Mens

1.Kindred 71.5; 2.New Town 56; 3.Dickinson Trinit y54; 4.Hillsboro/Central Va… 535.Central Cass 42.5; 6.Edgeley/Kulm 38; 7.Bowman Count y33.5; 8.Beulah 32; 8.Milnor/Wyndmere/Lidg… 32; 10.Oak Grove Lutheran 28; 11.Rugby 26; 12.Northern Lights 20; 12.New Rockford-Sheyenne 20; 14.Stanley 16; 14.Oakes 16; 16.Des-Lacs Burlington/… 14; 17.Grafton 13; 18.Carrington 12; 19.Trinity Christian (W… 11; 20.Sargent County 10; 20.Rolette/Wolford 10; 20.Lisbon 10; 20.Burke Central 10; 20.Standing Rock 10; 20.Surrey 10; 26. Hankinson 9; 26.Grant County/Flasher 9; 28.Nelson County 8.5; 29.Benson County 8; 29.Beach 8; 31.Thompson 7; 32.Northern Cass 6; 32.Hazen 6; 32.Drayton/Valley-Edinb… 6; 35.Richardton-Taylor 5; 36.Shiloh Christian 4; 36.Enderlin/Maple Valley 4; 38.Hettinger-Scranton 3; 38.Bishop Ryan 3; 40.Medina-Pingree-Bucha… 2; 40.Killdeer 2; 40.Powers Lake 2.

 

Class B – Womens

1.Rugby 84.5; 2.Thompson 67.5; 3.Langdon Area/Edmore/.. .40; 4.Central Cass 38; 5.Oakes 36.5; 6.Hillsboro/Central Va… 33; 7.Beulah 32; 8.Milnor/Wyndmere/Lidg… 30; 9.Parshall 29; 10.Garrison/Max 25; 11.Killdeer 23.5; 12.Dickinson Trinity 20.5; 13.Carrington 20; 13.Nelson County 20; 15.Kidder County 17.5; 16.Harvey/Wells County 16; 17.Des-Lacs Burlington/… 13; 17.Bowman County13; 17.Kindred13; 20.Stanley11; 20.Edgeley/Kulm11; 22.Richardton-Taylor10; 22.South Border (Wishek… 10; 24.Benson County 9; 24.Southern McLean (Was… 9; 26.Shiloh Christian 8.5; 27.Center Stanton 8; 27.Grant County/Flasher 8; 29.Griggs County Central 7; 29.May-Port CG 7; 29.Rolette/Wolford 7; 29.North Star 7; 33.Richland 6.5; 34.Hankinson 6; 35.Northern Lights 5; 35.New Rockford-Sheyenne 5; 35.Bottineau 5; 38.Lisbon 4; 38.Mohall-Lansford-Sher… 4; 40.Kenmare/Bowbells 3; 40.Northern Cass 3; 40.Pembina County North 3; 43.Central McLean 2; 43.Medina-Pingree-Bucha… 2; 43.Enderlin/Maple Valley 2; 43.Mott/Regent-New Engl… 2; 47.Hazen 1; 47.Park River/Fordville… 1; 47.Glen Ullin/Hebron 1; 47.Hatton-Northwood 1.

Share this post



Post Comment