Two from Mott advance to State Communication Arts competition

The Southwest District 4-H Communication Arts was held at New England Public School, Thursday, May 28.  Over 60 kids from Adams, Dunn, Hettinger, Slope, and Stark/Billings counties showed off their communication skills in front of judges and audiences.

MaryJane Mayer (left) and Lydia Billock (right) won first place in InterPretive Reading Duo as a part of the Communication Arts competition. [PHOTO BY RACHEL BOCK | For The Herald]
MaryJane Mayer (left) and Lydia Billock (right) won first place in InterPretive Reading Duo as a part of the Communication Arts competition. [PHOTO BY RACHEL BOCK | For The Herald]
By RACHEL BOCK | For The Herald

The Southwest District 4-H Communication Arts was held at New England Public School, Thursday, May 28.  Over 60 kids from Adams, Dunn, Hettinger, Slope, and Stark/Billings counties showed off their communication skills in front of judges and audiences.

There were nine different categories at the district level that the youth participated in this year.   The categories included: Demonstration (Individual or as a team), Broadcasting, 4-H Commercial, Illustrated Talk, Interpretive Reading(Humorous or Serious) Interpretive Reading-Duo, Prepared Speech, Dramatic Presentation, and Short Take. The other Communication Art categories that the youth could have also participated were Video Production, 4-H Promotion, Website Design and Presentation Software.

The categories are divided into two age divisions: preteen and teen. The preteen division is any youth age 8 to 12 years old, and the teen division is youth ages 13 to 18.  There was also a Cloverbud Recitation category for the younger 4-H members to participate in. A Cloverbud is any youth under the age of 8 years old.

The younger children are able to recite any of the following: The 4-H Pledge, 4-H Creed, the Pledge of Allegiance or a simple verse of their choice.  The Cloverbud Recitations is not competitive, and all the participants are awarded with a ribbon and certificate.  This year there were seven Cloverbud participants.

The Preteen and Teen First Place winners in each division will go on to perform at the Minot State Fair on Sunday, July 19.

Pre-teen Interpretive Reading Duo MaryJane Mayer & Lydia Billock from Mott, are excited to perform at the State Fair in July. The duo won first place performing a humorous piece called “Germophobic”.  The young ladies have been best friends since Kindergarten, and this is their first year performing together at the Communication Arts competition.

LaWanna Wilhelm, who helped judge the Interpretive Reading Category, has been judging speech events for over 30 years. Wilhelm loves watching how the children grow and succeed as they over come their fears of public speaking.

“I was at the same place these kids were years ago when I was in 4-H, scared to death to get up in front of these people and speak. But they do an awesome job and they over come their fears. At first they start out a little nervous, but they come thru and do such a nice job,” Wilhelm said.

Winners:

Demonstration winners:  Pre-Teen Individual: First Place Kaylee Eisenbarth Hettinger County, Honorable Mention Sydnee Anderson Hettinger County.

Demonstration Pre-Teen Team: First Place Ella Jensen and Katy Schauer Adams County

Broadcasting Pre-Teen:  First Place Will Schmidt Hettinger County,

Broadcasting Teen: First Place Colton Damjanovich Adams County

Commercial Pre-Teen:  First Place Desmond Cain Stark/Billings County,

Commercial Teen: First Place Jamison Johnson & Teddy Mayer Hettinger County

Illustrated Talk Pre-Teen:  First Place Faith Nordby Dunn County, Honorable Mention Truman Hamburger Stark/Billings County

Interpretive Reading Pre-Teen First Place Micah Irwin Adams County, Honorable Mention Rachel Larson Adams County

Interpretive Reading Duo Pre-Teen First Place MaryJane Mayer and Lydia Billick Hettinger County Honorable Mention: Kaden Schauer and Tatum Fitch Adams County

Interpretive Reading Teen:  First Place Nora Larson Adams County, Honorable Mention: Colton Damjanovich Adams County

Prepared Speech Pre-Teen First Place Kestrel Damjanovich Adams County, Honorable Mention: Truman Hamburger Stark/Billings County

Dramatic Presentation:  Pre-Teen First Place Elena Irwin Adams County, Honorable Mention: Kestrel Damjanovich Adams County

Dramatic Presentation Pre-teen Team First Place Anna Havelka and Grace Wolff Adams County

Short Take Pre-Teen First Place Truman Hamburger Stark/Billings, Honorable Mention Kestrel Damnjanovich Adams County

Short Take Teen: First Place Teddy Mayer Hettinger County, Honorable Mention: Colton Damjanovich

Share this post

GAMES